W najbliższym czasie, na stronie postaram się zamieścić jak najwięcej informacji dotyczących projektu oraz materiałów analitycznych na temat systemów wyborczych ze szczególnym uwzględnieniem porównania obecnego systemu wyborczego z systemem większościowym.

Na razie ograniczę się do informacji organizacyjnych.

Wybory większościowe

Wybory większościowe to takie, w których mandaty otrzymują ci kandydaci, którzy otrzymali kolejno najwięcej głosów wyborców – nie koniecznie muszą być to wybory jednomandatowe. Sprawa liczby mandatów w okręgu pozostanie do omówienia w przyszłości.

Stowarzyszenie

Działalność opieramy na stowarzyszeniu zwykłym, którego regulamin można pobrać tutaj:
Regulamin Stowarzyszenia na rzecz wyborów większościowych

Jeżeli zajdzie taka potrzeba, przekształcimy struktury w stowarzyszenie rejestrowe.

Plan działalnia

W pierwszej fazie działalności chcemy stworzyć struktury obejmujące swoim zasięgiem jak największą część kraju. W szczególności chcemy powołać struktury działające w każdym okręgu wyborczym w wyborach do sejmu.

Docelowo chcemy w 2011 roku, przed ogłoszeniem wyborów do Sejmu VII kadencji przeprowadzić prawybory metodą większościową z udziałem wszystkich partii politycznych i kandydatów niezależnych, którzy się na to zgodzą (baz względu na reprezentowane poglądy polityczne) – wyniki tych prawyborów będą wiążące przy ustalaniu list kandydatów dla Komitetu Wyborczego Wyborców – Wybory Większościowe, który zarejestrujemy.

Dzięki dużemu społecznemu poparciu dla idei wyborów większościowych uzyskamy dobry wynik w wyborach i istnieje duża szansa, że w sejmie utworzy się większość obejmująca polityków niezależnych od partyjnych kacyków, którzy poprą zmiany legislacyjne wprowadzające większościowy system wyborów.

Wybraliśmy taką drogę, gdyż wcześniej proponowane rozwiązanie polegające na obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej nie udały się, ponieważ posłowie wybrani w obecnym, upartyjnionym systemie nie zaryzykują zmiany ordynacji na taką, w której musieliby walczyć o poparcie wyborców. W szczególności, gdy obecnie wystarczy poparcie szefa partii.

linia pionowa

Paweł Szymański
strona osobista

forum dyskusyjne